Blogi: Kestävän purkamisen käytäntöjen edistäminen

6.5.2025 julkaistu

LapinKIERTO-hankkeessa toteutettiin syksyn 2024 ja kevään 2025 aikana purkuhankkeen kiertotalouspilotti yhteistyönä REDU:n, LapinAMK:n ja Rakennusliike RPJ OY:n kesken. Pilotoinnin kohteena oli Lapin keskussairaalaan korjaus- ja muutostyöt rakennuksen osassa D0. Tavoitteena oli edistää kestävän purkamisen käytäntöjä.

kuva purettavasta sairaalarakennuksesta

Purkukohteessa tehtyjen katselmusten ja siihen liittyvien asiakirjojen perusteella laadittiin purkumateriaaliselvitys. Purkumateriaaliselvityksen tavoitteena oli arvioida kohteen materiaalivirtoja määrällisesti ja laadullisesti ennen kuin purku- ja korjaustoimet käynnistyivät. Selvityksen päävaiheet ovat: arvio purkamisessa syntyvien tavanomaisten jätteiden määristä, arvio uudelleenkäytettävistä osista ja materiaaleista sekä käsittelysuositusten muodostaminen. 

Purkutyöt tehtiin lajittelevana purkuna. Ensimmäisenä pyrittiin irrottamaan uudelleen käytettävät rakennusosat. Tässä kohteessa saatiin uudelleenkäyttöön urakoitsijan omien kanavien kautta mm. kylmiön elementit, hyllyköitä, kiintokalusteita ja uudehkoja vesikalusteita. Purkutyön edetessä materiaalit lajiteltiin tarkasti niiden syntypaikalla. Eri jätelajit, kuten tiili, puu, metalli, kipsi, eristevilla ja lattiapinnoitteet, kerättiin erikseen. 

lava säkki

Kuva 1: Erikseen lajiteltua kipsilevyjätettä. Kuva 2: Tarkett Oy:n toimittama suursäkki muovimattojen kierrätykseen.

Saimme kerättyä kierrätykseen yhteensä n. 7 tn kipsilevyä, n. 26 tn tiilijätettä, n. 9 tn metallia ja  1,5 tn puujätettä.  Kierrätetyt materiaalit hyödynnetään uusissa rakennusprojekteissa tai raaka-aineena uusien rakennusmateriaalien valmistuksessa.  Mattojätteen kierrätyksessä tehtiin yhteistyötä Tarkett Oy:n kanssa ja heidän REstart-ohjelman kautta saimme purettua kierrätykseen kelpaavaa lattiaa kuormalavallisen verran talteen. Kierrätetyt muovimatot hyödynnetään uusien lattiamateriaalien valmistuksessa.

Lapin keskussairaalan korjaustyöt edustavat osaltaan siirtymistä kohti kestävämpiä käytäntöjä rakennusalalla. Rakennusliike RPJ Oy aikoo hyödyntää pilotissa toteutettuja kiertotaloustoimenpiteitä myös tulevissa projekteissaan. Suunnitelmallisella toiminnalla voimme vähentää rakennusjätteen määrää ja edistää ympäristönsuojelua. Yhteistyö sidosryhmien kanssa on avain onnistuneiden, kiertotaloutta edistävien projektien toteuttamiseen rakennusalalla.

Tutustu purkuhankkeen pilotista tehtyyn videotallenteeseen, jossa käydään läpi purkamisvaiheita.

Marko Poikajärvi
hankekoordinaattori

LapinKIERTO - Kiertotalousosaaminen Lapin yritysrajapinnassa -hanke

logopalkki